تورم

با وجود هزینه های انرژی بالاتر، تقاضای دوباره و مشکلات زنجیره تامین و افزایش قیمت مصرف کننده، نرخ تورم بریتانیا در ماه دسامبر به بالاترین حد در ۳۰ سال گذشته رسید.

به گزارش ایبِنا به نقل از سی ان بی سی، نرخ تورم بریتانیا در ماه دسامبر به بالاترین حد در ۳۰ سال گذشته رسید، در حالی که هزینه های انرژی بالاتر، تقاضای دوباره و مشکلات زنجیره تامین همچنان باعث افزایش قیمت مصرف کننده می شود. تورم سالانه به ۵.۴ درصد رسید، بالاترین میزان از ماه مارس ۱۹۹۲ و از ۵.۱ درصد در ماه نوامبر، که خود بالاترین سطح یک دهه بود. اقتصاددانان شرکت کننده در نظرسنجی رویترز انتظار داشتند که تورم افزایش ۵.۲ درصدی داشته باشد.

قیمت‌های مصرف کننده ۰.۵ درصد افزایش ماهانه داشت که از پیش بینی های اقتصاددانان و صعود ۰.۳ درصدی پیشی گرفت. افزایش هزینه های زندگی این انتظار را افزایش می دهد که بانک انگلستان دوباره به دنبال افزایش نرخ بهره باشد. در ماه دسامبر، بانک مرکزی انگلستان، اولین بانک مرکزی بود که شروع به حذف هزینه های استقراض از پایین ترین سطح دوران همه گیری کرد. بازارها جلسه بعدی کمیسیون سیاست پولی در ۳ فوریه را دنبال خواهند کرد، در حالی که سیاست گذاران در حال بررسی افزایش نرخ دیگری پس از افزایش ۱۵ واحدی تا ۰.۲۵ درصد در ماه دسامبر هستند. همچنین این بانک با رکورد بالای مشاغل خالی و اشتغال کمتر از سطح قبل از همه گیری فعالیت می‌کند.

ترجمه از میرمعصومی

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =