محمدرضا مودودی

معاون سازمان توسعه صادرات ایران با اشاره به جلسه وزیر صنعت و رییس کل بانک مرکزی با صادرکنندگان اعلام کرد که صادرکنندگان خُرد مشمول معافیت های ارزی می شوند.

به گزارش خبرنگار ایبِنا، محمدرضا مودودی در نشست خبری سومین نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی ایران در روز گذشته اظهار داشت: نتایج این جلسه و تصمیماتی که اتخاذ شده به زودی اعلام می‌شود اما نگاه بر این محور است که معافیت‌هایی شامل حال واحدهای کوچک تجاری که توان صادراتی کمتری دارند، بشود.

وی درباره آمار صادرات نیز گفت: صادرات در چند ماه ابتدای سال ۹۷ با وجود شرایط پیش‌آمده روند رو به رشد خود را حفظ کرد و در مهرماه نیز نرخ رشد ۱۳ درصدی را تجربه کردیم. مودودی با بیان اینکه صادرات غیرنفتی در هشت ماهه سال ۹۷ به ۲۷ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار رسید، افزود: با وجود اینکه این میزان صادرات از لحاظ مالی ۱.۳ درصد کاهش داشت اما از لحاظ ارزشی ۱۳ درصد رشد را شاهد بودیم.

معاون سازمان توسعه تجارت ادامه داد: از این میزان، سهم میعانات گازی و پتروشیمی ۱۰ تا ۱۱ میلیارد دلار بود و بخش صنعت با ۲۱ درصد رشد ۱۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار از صادرات را به خود اختصاص دارد که نشان دهنده رونق گرفتن تولید در کشور است.

وی با بیان اینکه در صادرات فرش و صنایع دستی به دلیل اینکه آمریکا یکی از مهمترین بازارهای ایران بود، ۱۴ درصد کاهش داشتیم، تصریح کرد: در بخش کشاورزی با ۲۲ درصد رشد به دو میلیارد دلار صادرات رسیدیم و در مجموع در هفت ماهه ابتدای امسال تراز تجاری یک میلیارد دلار مثبت بود.

مودودی با بیان اینکه عراق برای نخستین بار با ۵۵ درصد رشد رتبه اول را در بازارهای هدف صادراتی ایران کسب کرد و ۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار کلا به این کشور صادر شد، افزود: با وجود محدودیت‌های ایجاد شده در صادرات به چین ۱۱ درصد از لحاظ ارزشی رشد داشتیم و رتبه دوم به این کشور تعلق دارد.

معاون سازمان توسعه تجارت خاطرنشان کرد: کشورهای همسایه با ارزش واردات بیش از هزار میلیارد دلار پتانسیل بالایی دارند و اگر بتوانیم بخشی از این میزان را تامین کنیم شاید نیازی به سایر کشورها نباشد، هر چند سعی می‌کنیم با تمام کشورهایی که ظرفیت دارند مراودات تجاری داشته باشیم.

وی با بیان اینکه ۴۵ درصد سبد صادراتی ایران را کشورهای همسایه تشکیل می‌دهند، گفت: پروپاگاندایی برای تخریب تصویر ایران در جامعه جهانی ایجاد شده اما این عملکرد تجاری مبنای خوبی است که نشان دهد برنامه‌های دشمنان ناکام مانده و توانستیم کارنامه قابل قبولی را ارائه دهیم.

مودودی با تاکید بر اینکه سومین نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی ایران که قرار است آذر ماه در شهر آفتاب برگزار شود، ظرفیتی برای بهبود تصویر از ایران خواهد بود، افزود: تجار ۶۰ کشور به ایران سفر می‌کنند که هر یک سفیرانی خواهند بود که می‌توانند ظرفیت‌های تولیدی، سطح تکنولوژی و توان صادراتی ایران را ببینند و به سایرین انتقال دهند.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: اهداف تحریم تضعیف توان داخلی، کاهش درآمدهای ارزی و افزایش مصارف ارزی غیر ضروری است و اساسی ترین و کلیدی ترین برنامه دشمن محدود کردن تجارت خارجی کشور است و درصددند با ایجاد اخلال در تبادلات کالایی، مبادلات مالی، حمل و نقل و سوئیفت به این هدف دست یابند.

معاون سازمان توسعه تجارت تاکید کرد: شرایط فعلی فرصتی طلایی برای تولیدکنندگان است تا ساخت داخل را تعمیق بخشند و بخش خصوصی می‌تواند در غیبت واردکنندگانی که با محدودیت واردات به ایران به عنوان نوزدهمین بازار بزرگ دنیا مواجه هستند و در کنار آن کاهش توجیه واردات به دلیل افزایش نرخ ارز، ظرفیت‌های خود را شکوفا کند.

مودودی با بیان اینکه رشد ۱۳ درصدی صادرات نشان می‌دهد که چرخ صنعت در حال چرخش است و شرکت‌هایی که مقیاس صادراتی داشتند از این ظرفیت به خوبی استفاده کردند، افزود: در شرایطی که سیاست‌های ارزی با سیاست‌های تجاری منطبق شوند، صادرکنندگان با آرامش خاطر بیشتری کار خواهند کرد و نرخ رشد افزایش پیدا می‌کند که افزایش اشتغال را نیز در پی خواهد داشت.

وی با اشاره به آمار ثبت سفارش نیز اظهار داشت: تا نیمه آبان ماه ۶۱.۵ میلیارد یورو تقاضای ثبت سفارش انجام شده که بانک مرکزی ۲۰ میلیارد یورو ارز را تامین کرده و با توجه به برآورد ما که نیاز به ۲۵ میلیارد یورو بوده اگر با همین فرآیند پیش رویم، نیاز ارزی تامین می‌شود و مشکلی برای تامین کالاهای اساسی نخواهیم داشت.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =