هامونی

مدیرعامل فرابورس اعلام کرد: در حال حاضر به لحاظ ارزش معاملات بازار ثانویه بازار بدهی در غرب آسیا اول هستیم.

به گزارش ایبِنا، امیرهامونی با اشاره به اینکه تا دو سال پیش داده های مربوط به بورس ایران در ابعاد جهانی منتشر نمی شد، ابراز داشت: اما هم اکنون، اعداد مربوط به معاملات بازار سرمایه کشور، به صورت ماهانه در سایت WFE منتشر می شود.

وی با تاکید بر اینکه ایران هم اکنون در بازار بدهی جایگاه خوبی در دنیا دارد، افزود: در دنیا بازار اولیه بدهی، بازار بزرگی است و بازار ثانویه ضعیف است اما در ایران بازار ثانویه رشد خوبی داشته و در جایگاه بین المللی نیز وضعیت خوبی دارد.

ارزش معاملات بازار ثانویه                                              

مدیرعامل فرابورس تصریح کرد: در حال حاضر به لحاظ ارزش معاملات بازار ثانویه بازار بدهی در غرب آسیا اول هستیم و در دنیا حرفی برای گفتن داریم به طوری که دو کارگزاری ایرانی یعنی؛ کارگزاری‌های بانک پارسیان و ملت در رتبه‌بندی فدراسیون بورس‌های اروپایی و آسیایی در جایگاه سوم برترین کارگزاران عضو فیاس در زمینه بازار بدهی قرار گرفتند.

امیر هامونی در این نشست به طرح جدید سازمان ملل در خصوص بورس‌ها اشاره کرد و گفت: بر اساس طرح جدید سازمان ملل بورس‌ها باید هدف پایداری در زمینه‌هایی همچون مدیریت منابع آبی، اشتغال و ... را مدنظر قرار دهد و تنها به مساله شفافیت و نقدشوندگی توجه نکنند.

با شاخص سازی و تحلیل دیتاها

 ما نیز بر اساس ظرفیت‌های سامانه کدال می‌توانیم بحث «پایداری» را به موازات ارتقای شفافیت و کارایی بازار سرمایه پیش ببریم. چراکه اطلاعات موجود در سامانه کدال می تواند با شاخص سازی و تحلیل دیتاهای به روز، به تصمیم سازی صحیح سیاست گذاران کمک کند.

به گفته وی ما هم‌اکنون در بازار سرمایه نیازمند بازتعریف مرز محرمانگی در انتشار داده‌ها و ابزارسازی هستیم. بهره‌گیری از روش‌های مجهول‌سازی داده‌ها کمک می‌کند دیتاهای بازار سرمایه به درستی در اختیار کاربران قرار گیرد و از سوی دیگر بهره‌گیری از سازوکار سندباکس (جعبه شنی)، فرایند راه‌اندازی ابزارهای مالی جدید و تدوین مقررات را کوتاه می‌کند. چراکه تسریع در زمینه طراحی و اجرای ابزارها، از الزامات فعلی بازار سرمایه است.

نقاط قوت لایحه بودجه

مدیرعامل فرابورس یکی از نقاط قوت لایحه بودجه سال ۹۸ را توجه به عملیات بازار باز دانست و گفت: در این لایحه به دولت اجازه داده شده در صورت اجرای عملیات بازار باز و نیز توثیق اوراق مالی اسلامی دولتی نزد بانک‌ها توسط بانک مرکزی، بخشی از بدهی‌های قطعی و حسابرسی شده خود به بانک‌ها که در چارچوب قوانین و مقررات تا پایان سال١٣٩٧ ایجاد شده است، تا سقف دویست هزار میلیارد ریال را بهادارسازی کند.

هامونی تنظیم نرخ در بازار بدهی را نتیجه عملیات بازار باز دانست و گفت: رئیس کل بانک مرکزی پیگیر این موضوع در لایحه بودجه سال آینده است و این موضوع کمک می‌کند تا بحث تنظیم نرخ در این بازار عملیاتی شود.

محرمانگی داده‌ها

مدیرعامل فرابورس ایران یکی از چالش‌های مهم در حوزه بازار سرمایه را موضوعات پیرامون محرمانگی داده‌ها عنوان کرد و گفت: متاسفانه در زمینه انتشار داده‌ها و اطلاعات در بازار سرمایه مرز محرمانگی به درستی تعریف نشده و در این زمینه نیازمند بررسی مجدد و بازتعریف آن هستیم، به این مفهموم که داده‌هایی را منتشر می‌کنیم که نباید به صورت عمومی منتشر شوند و مانع از انتشار برخی دیگر از اطلاعات و آمار می‌شویم که بهتر است در دسترس کسب‌وکارهای مختلف مانند استارت‌آپ‌ها فین‌تک و ... برای رشد و توسعه فعالیتشان قرار گیرند.

هامونی همچنین از روش‌های متفاوتی سخن گفت که برای حفظ محرمانگی داده‌های بزرگ وجود دارد و قابل استفاده است به طوری که در این زمینه مجهول‌سازی داده‌ها یکی از روش‌های موجود است.

ابزارسازی

فرایند طولانی ابزارسازی، چالش دیگری بود که هامونی به آن اشاره کرد و این موضوع را یکی از تنگناها در مسیر توسعه بازار سرمایه دانست.

به گفته وی راه‌اندازی ابزاری مانند اسناد خزانه اسلامی حدود ۴ سال به طول انجامید و این در حالی است که در سایر ابزارهایی که در بازار سرمایه راه‌اندازی شده نیز زمان زیادی سپری شده است.

وی راه‌حل این مساله را در به کارگیری فرایندی تحت عنوان Sandbox یا آزمایشگاه جعبه‌شنی اعلام کرد که بر اساس آن برای بررسی ‌ابزارهای جدید در بازار سرمایه در گام نخست، یک شورای فرعی یعنی کمیته فقهی در سند باکس شکل بگیرد ‌تا در مدت یک هفته موارد فقهی آن را مورد بررسی قرار دهد و در ادامه آن ابزار وارد فاز فنی شود؛ ‌ سپس در فاز فنی، یک بازار خصوصی و حرفه‌ای با حضور هلدینگ‌ها، تامین سرمایه‌ها و مشاوران سرمایه‌گذاری راه‌اندازی می‌شود تا برای مدت کوتاهی دادوستد روی این ابزار جدید مالی صورت گیرد؛ در صورتی که این ابزار در مرحله پایلوت معاملات موفقیت‌آمیزی داشت، آنگاه فرایند راه‌اندازی آن دنبال می‌شود.

توسعه تکنولوژی

هامونی با اشاره به اینکه در حوزه تکنولوژی نیز بازار سرمایه با چالش روبه‌رو است از اقدامات فرابورس برای رفع این مساله خبر داد و گفت: سامانه‌ای را در فرابورس از خارج خریداری کرده‌ایم و آن را توسعه داده‌ایم، در حالی که ابتدا این موضوع به عنوان یک پروژه در فرابورس تعریف شده بود، اما هم‌اکنون برای پیگیری آن یک معاونت تحت عنوان «توسعه تکنولوژی» راه‌اندازی کرده‌ایم تا حوزه‌های فین‌تکی که برای توسعه بازار سرمایه راهگشاست مانند موتور معاملاتی (Engine) در این معاونت دنبال کنیم.

به گفته وی در حوزه بازار پایه نیز در حالی که با دستور ریاست سازمان بورس دستورالعمل‌ها و مقررات این بازار در حال اصلاح است، در تلاشیم با متنوع‌سازی تکنولوژی بتوانیم دیگر وابسته به یک موتور معاملاتی در این بازار نباشیم.

تصویب اساسنامه صندوق‌های سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها

مدیرعامل فرابورس با اشاره به تصویب اساسنامه صندوق‌های سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها (Fund of Funds) و صندوق‌های سرمایه‌گذاری خصوصی از ارائه درخواست راه‌اندازی چندین صندوق خصوصی (Private Equity Fund) به فرابورس خبر داد و گفت: این صندوق‌ها را باید حلقه گمشده عرضه‌های اولیه در بازار قلمداد کرد؛ چراکه این صندوق‌ها از طریق تملک در ‌شرکت‌هایی که به اصلاح ساختار نیاز دارند همانند شرکت‌های موجود در تابلوهای ب و ج بازار پایه، شرکت‌های اخراجی از بورس و خارج از بازار سرمایه به راهبری، هدایت و تزریق نقدینگی به این شرکت‌ها می‌پردازد و ‌بعد از اصلاح ساختار، این دسته از شرکت‌ها می‌توانند در بورس‌ها پذیرش و در بازار سهام عرضه اولیه شوند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =