16 فروردين 1399 - 08:54
صندوق بین‌المللی پول:

ضربه کرونا به اقتصاد جهان به مراتب شدیدتر از رکود بزرگ است

رییس صندوق بین اللملی پول با اشاره به بی سابقه بودن بحران اقتصادی ناشی از پاندمی کرونا، عواقب آن را به مراتب بدتر و شدیدتر از بحران مالی جهان در سال ۲۰۰۸ توصیف کرد.
کد خبر : ۱۱۲۹۵۲
صندوق

به گزارش ایبِنا از سی ان بی سی، کریستالینا جورجیوا در نشست مطبوعاتی صندوق بین المللی پول، گفت: در تاریخ صندوق هرگز سابقه نداشته که اقتصاد جهان در چنین رکودی فرو برود.


وی که در مقر سازمان بهداشت جهانی در ژنو صحبت می کرد، این برهه را "تاریک ترین ساعت بشریت و تهدیدی بزرگ برای تمام جهان خواند؛ برهه ای که ایستادگی، اتحاد و محفاظت از آسیب پذیرترین شهروندان را از جانب ما می طلبد."


جورجیوا در ادامه گفت که صندوق بین المللی پول به منظور تسکین و تعدیل عواقب اقتصادی ناشی از شیوع کرونا که تاکنون بیش از یک میلیون نفر را در سرتاسر جهان آلوده کرده و بالغ بر ۵۵ هزار تن را به کام مرگ کشانده است، در حال همکاری با بانک جهانی و سایر موسسات مالی بین المللی است.


بنا به گفته وی، این نهاد جهانی بانک‌های مرکزی کشورهای توسعه یافته را تشویق می‌کند تا از اقتصادهای نوظهور و کشورهای درحال توسعه حمایت کنند.


جورجیوا در این باره افزود: دغدغه اصلی ما در این بحران این است که به روند تامین اعتبار و کمک به کشورها به ویژه اقتصادهای نوظهور و کشورهای در حال توسعه، سرعت ببخشیم؛ کشورهایی که با نیازمندی های قابل توجه و فزاینده ای مواجه هستند.


وی در ادامه با اشاره به اینکه صندوق بین المللی پول صندوق اضطراری یک تریلیون دلاری در اختیار دارد، گفت: ما آماده ایم تا جایی که لازم است از این بودجه استفاده کنیم.


براساس اظهارات جورجیوا تاکنون بیش از ۹۰ کشور برای بهره مندی از بودجه های اضطراری صندوق بین المللی پول درخواست داده اند.


وی تاکید کرد: هرگز چنین تقاضای فزاینده ای را برای استفاده از بودجه اضطراری ندیده ایم. 


او از کشورهایی که از این بودجه بهره مند می شوند خواست تا از آن برای پرداخت دستمزد پزشکان، پرستاران و سایر خدمه و پرسنل فعال در بخش بهداشت و همچنین سایر مایحتاج بهداشتی استفاده کنند.


تدروس آدهانوم دبیر کل سازمان بهداشت جهانی در همین نشست مطبوعاتی به کشورهایی که خیلی زود نسبت به برداشتن محدودیت های طراحی شده به منظور مهار شیوع کرونا اقدام کرده اند، در خصوص افزایش احتمال تجربه "رکود اقتصادی به مراتب شدیدتر و طولانی تر" هشدار داد.


تدروس گفت: همه ما از پیامدهای عمیق اجتماعی و اقتصادی این پاندمی آگاه هستیم. در نهایت بهترین راه برای کشورها به منظور پایان دادن به محدودیت ها و تعدیل تاثیرات اقتصادی آن، حمله به ویروس است.


جورجیوا در ادامه گفت که کشورهای در حال توسعه سخت ترین ضربه را از شیوع کرونا متحمل شده اند و نسبت به سایرین اغلب از منابع کمتری برای محافظت از خود برابر پیامدهای اقتصادی چنین بحران هایی، برخوردار هستند.


وی گفت: می دانیم که در بسیاری از کشورها سیستم ها و زیرساخت های بهداشتی ضعیف است.


به گفته رییس صندوق بین المللی پول، سرمایه گذارانی که همزمان با تسریع شیوع کرونا، با بیرون کشیدن سرمایه و پول خود از کشورهای آسیب پذیر، به اصطلاح "پرواز به امنیت" را انتخاب کردند، خسارت وارد شده به این کشورها را دوچندان می کنند؛ براساس آمار جورجیوا در جریان شیوع کرونا سرمایه گذاری هایی به ارزش نزدیک به ۹۰ میلیارد دلار از کشورهای در حال توسعه و اقتصادهای نوظهور خارج شده اند.


جورجیوا تاکید کرد که این رقم به مراتب بیشتر از آن چیزی است که در بحران مالی جهان روی داد و برخی از کشورها به شدت به صادرات کالا وابسته هستند و با توجه به روند ریزشی قیمت ها، آنها دوباره ضربه خواهند خورد.


وی افزود: درست همانطور که ویروس به افرادی که بیماری های زمینه ای دارند، ضربه سخت تری وارد می کند، بحران اقتصادی نیز به اقتصادهای آسیب پذیر خسارت بیشتری وارد می آورد.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر