21 تير 1399 - 09:55

گزارش فصلی اقتصاد ایران در زمستان ۹۹ منتشر شد

گزارش فصلی اقتصاد ایران در زمستان ١٣٩٨ منتشر شد که بر این اساس رشد اقتصادی بدون نفت منفی ۲.۵ درصد، نرخ تورم ۳۴.۸ درصد و حجم نقدینگی بیش از ۲۴۰۰ میلیارد تومان بوده است.
کد خبر : ۱۱۶۰۱۳
مالیات

به گزارش ایبِنا، براساس اعلام مرکز آمار در فصل زمستان ۹۸ محصول ناخالص داخلی به قیمت ثابت سال ١٣٩٠ رقم ١٧٢٦٦٧٠ میلیارد ریال بوده است که رشد آن نسبت به مدت مشابه سال قبل ٦,٣- درصد است. در این فصل رشد اقتصادی بدون نفت ٢.٥- درصد بوده است.


شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی کل کشور (١٠٠= ١٣٩٥) نیز  ١٩٧,٨ بوده است به­ طوری که درصد تغییرات دوازده ماه منتهی به اسفندماه ١٣٩٨ نسبت به دوره مشابه قبل (نرخ تورم کل کشور) ٣٤.٨ است.


همچنین نرخ بیکاری جمعیت ١٥ ساله و بیشتر  ۱۰.۶ درصد اعلام شده که نسبت به فصل پاییز ١٣٩٨ تغییری نداشته است. از سویی تعداد پروانه‌های ساختمانی صادر شده در نقاط شهری کشور ٤٢٧٢٧ فقره بوده است که نسبت به فصل مشابه سال قبل ١٤,٣ درصد کاهش داشته است.


حجم نقدینگی کل کشور منتهی به اسفند ١٣٩٨، ٢٤٧٢١,٥ هزار میلیارد ریال بوده است که نسبت به اسفندماه ١٣٩٧ رشد ٣١.٣ درصدی داشته است. شاخص کل بورس اوراق بهادار نیز به عدد ٥١٢٩٠٠ رسیده است که نسبت به فصل قبل ٤٤,٩ درصد رشد داشته است.


در بخش تجارت خارجی حجم صادرات غیر نفتی ٩٥٤٩ میلیون دلار بوده است که نسبت به فصل مشابه سال قبل ١٢,٦درصد کاهش داشته است. همچنین در این فصل حجم واردات گمرکی ١١٩٠٠ میلیون دلار بوده است که نسبت به فصل مشابه سال قبل ١٩.١درصد رشد داشته است.


در بازار ارز نیز متوسط نرخ برابری دلار و یورو با ریال در بازار آزاد به ترتیب برابر ١٤٠٠٢٤ و ١٥٤٤٣٧ ریال بوده است که نسبت به فصل پاییز ١٣٩٨ به ترتیب ١٧,٦ و ١٧.٨ درصد رشد داشته است.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر