19 شهريور 1399 - 13:58

اقتصاد آفریقای جنوبی در سه ماهه دوم سال بیش از ۵۰ درصد کوچک شد

براساس داده‌های اداره آمار آفریقای جنوبی، رشد اقتصادی این کشور در سه ماهه دوم سال بیش از ۵۰درصد کاهش پیدا کرده؛ افتی بی‌سابقه که در بحبوحه پاندمی کرونا به صنعتی‌ترین کشور قاره آفریقا وارد شده است.
کد خبر : ۱۱۷۷۴۸
آفریقا

به گزارش ایبِنا از فرانس۲۴، دولت آفریقای جنوبی در ماه مارس در راستای تحدید شیوع کرونا، کشور را قرنطینه کرد و در نتیجه آن، اقتصاد این منطقه به سمت رکودی عمیق سوق داده شد. اداره آمار آفریقای جنوبی در بیانیه‌ای اعلام کرد: اقتصاد آفریقای جنوبی در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ و در مقایسه با مدتی مشابه در سال گذشته، به اندازه ۵۱درصد کوچک شده است. ضربه بسیار شدید بوده است.


این رکود رکوردشکن پس از آن قرنطینه ۲۷ مارس که یکی از سختگیرانه‌ترین قرنطینه های جهان محسوب می‌شود، ثبت شده است. افت پیش‌بینی شده تولید ناخالص داخلی تا اندازه ای زیاد تحت تاثیر رکود عمیق ساخت‌وساز، تولیدات کارخانه‌ای و بخش معدن رخ داده است؛ بخش‌هایی که فعالیت آنها تا سقف ۷۰ درصد کاهش یافته است.


آفریقای جنوبی پیش از کرونا نیز در رکود فرو رفته بود؛ این کشور برای دومین بار در دو سال اخیر رکود را تجربه می‌کند؛ رشد اقتصادی این کشور در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۰ دو درصد کاهش پیدا کرد.


رکود سه ماهه دوم که چهارمین رکود متوالی برای اقتصاد در مخمصه آفریقای جنوبی محسوب می‌شود، «در مقایسه با رکود ۶.۱درصد ثبت شده در سه ماهه نخست سال ۲۰۰۹ و در جریان بحران مالی جهان، به مراتب بیشتر و شدیدتر است.


باوجود اعمال قرنطینه شدید در آفریقای جنوبی، این کشور تاکنون حدود ۶۴۰ هزار مورد ابتلا و بیش از ۱۵ هزار تلفات مرتبط با کرونا به ثبت رسانده و متضررترین کشور قاره آفریقا از حیث تلفات و مبتلایان به کووید-۱۹ محسوب شده و بیش از نیمی ازموارد ابتلای شناسایی شده به کرونا را در این قاره به خود اختصاص داده است.


«تیتو امبوونی» وزیر دارایی آفریقای جنوبی در ماه ژوئن پیش بینی کرد که اقتصاد این کشور در سال جاری و در نتیجه بحران کرونا، ۷.۲ درصد کوچک خواهد شد که عمیق‌ترین رکود این کشور در ۹۰ سال اخیر به شمار می‌رود.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر