23 شهريور 1399 - 17:03

اقتصاد آفریقای جنوبی در سال۲۰۲۰بیش از پیش‌بینی ۷درصدی کوچک می‌شود

براساس اعلام وزیر دارایی آفریقای جنوبی، اقتصاد این کشور در سال جاری به احتمال زیاد با رقمی بیشتر از پیش‌بینی قبلی یعنی ۷ درصد کوچک خواهد شد.
کد خبر : ۱۱۷۸۷۵
آفریقای جنوبی

به گزارش ایبِنا از رویترز، تولید ناخالص داخلی این کشور در سه ماهه دوم سال با رکورد ۵۱ درصد کاهش پیدا کرد؛ این چهارمین کاهش متوالی رشد اقتصادی این کشور پس از اعمال مقررات سختگیرانه قرنطینه مرتبط با شیوع ویروس کرونا محسوب می‌شود.


«تیتو امبونی» وزیر دارایی آفریقای جنوبی در مطلبی که در نشریه سیتی پرس منتشر شده است، نوشت: کاهش رشد اقتصادی بیشتر از پیش بینی وزارت خزانه‌داری و بانک مرکزی آفریقای جنوبی است؛ موضوعی که ریسک ها را مبنی بر کاهش بیشتر تولید ناخالص داخلی در مقایسه با انتظارات سیاستگذاران و بازار، افزایش می‌دهد.


رزرو بانک آفریقای جنوبی در ماه جولای پیش بینی خود را از تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۲۰ کاهش ۷.۳درصدی اعلام کرد؛ وزارت خزانه داری این کشور در نشست اضطراری بودجه خود در ماه ژوئن کاهش ۷درصدی را لحاظ کرد اما برخی از تحلیل گران کاهش دو رقمی را پیش‌بینی کرده‌اند.


امبونی در مقاله خود نوشته است که وزارت وی اصلاحات را سرعت خواهد بخشید و این کار را از طریق تسهیل موانع رگولاتوری و صدور جواز سرمایه گذاری بخش خصوصی در بخش دولتی به ویژه تامین برق انجام خواهد داد.


شرکت دولتی برق آفریقای جنوبی موسوم به اسکوم که حدود ۹۰درصد از برق کشور را تولید می کند، سال ها برای برآورده ساختن تقاضا تقلا کرده و برای جلوگیری از فروپاشی شبکه برق، دست به خاموشی‌های سراسری در کشور زده است.


با توجه به بدهی حدود ۳۰ میلیارد دلاری و وابستگی شدید به کمک دولتی، این شرکت همواره به عنوان تهدید عمده اقتصاد و ثبات مالی آفریقای جنوبی اعلام شده است.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر