26 شهريور 1400 - 11:28

برق ارزان تاب‌آوری ایران در برابر تحریم‌ها را افزایش داد

بلومبرگ با اشاره به اینکه قیمت برق در ایران ۳ درصد قیمت این محصول در اروپاست نوشت: برق ارزان به اقتصاد ایران کمک کرده در برابر تحریم‌های آمریکا مقاومت کند.
کد خبر : ۱۲۶۹۵۳
برق

به گزارش ایبِنا به نقل از بلومبرگ، بازار برق ایران برخلاف روند جهانی حرکت می‌کند و به اقتصاد این کشور کمک کرده در برابر تحریم‌های آمریکا مقاومت کند. در حالی که قیمت برق در اروپا طی ماه گذشته افزایش یافته و باعث تعطیلی صنایع وابسته به انرژی و افزایش خطر خاموشی‌ها شده، قیمت برق در ایران پایین آمده است.


 در وبسایت بازار برق ایران آمده متوسط قیمت هر مگاوات در ساعت برق در روز پنجشنبه در این کشور برابر با ۱۲.۴۵ یورو (۱۴.۶۵ دلار) بوده است یعنی حدود ۴۰ برابر کمتر از متوسط روزانه قیمت برق در انگلیس و کمتر از ۱۰ درصد قیمت آن در آلمان.


ایران دومین ذخایر گاز و چهارمین ذخایر بزرگ نفت دنیا را در اختیار دارد و از قدیم جزو کشورهایی بوده که هزینه پایینی برای برق پرداخت می‌کند. ایران برق را از طریق شبکه‌های نیرو به ۵ کشور همسایه از جمله ازبکستان و قزاقستان صادر می‌کند.


با وجود تحت تحریم قرار گرفتن اقتصاد ایران طی سه سال گذشته، صنایع وابسته به برق و گاز در این کشور توسعه یافته‌اند. تولید فولاد در ۸ ماه اول سال جاری میلادی سریع‌تر از چین رشد کرده و ایران را جزو ۱۰ کشور اول تولید کننده این فلز قرار داده است. تولید میزان بالای برق مورد نیاز برای راه انداختن سانتریفیوژهای تولید سوخت هسته‌ای هم متوقف نشده است.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر