05 ارديبهشت 1401 - 11:08

مبنای قرارداد تسهیلات به شرکت‌های کارگزاری به شعب پست بانک ابلاغ شد

معاونت سازمان و برنامه ریزی پست بانک ایران، بخشنامه مبنای قراردادی تسهیلات به شرکت‌های کارگزاری بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را به مدیریت شعب استان ها و مناطق تهران ابلاغ کرد.
کد خبر : ۱۳۲۰۹۹
پست بانک

 به گزارش ایبِنا به نقل از اداره کل روابط عمومی پست بانک ایران، بر اساس بخشنامه ۰۰/۳۶۸۴۰۰ مورخ  ۱۴۰۰/۱۲/۰۷ مدیریت کل مقررات، مجوزهای بانکی و مبارزه با پولشویی بانک مرکزی ج.ا.ا، موسسات اعتباری می‌توانند در قالب قرارداد وکالت، تسهیلات را در اختیار شرکت کارگزاری قرار ‌دهند تا آن شرکت زمینه مشارکت موسسه اعتباری را با متقاضیان در زمینه خرید و فروش سهام فراهم کند. در این روش، شخص دریافت کننده تسهیلات، معادل تسهیلات اعطایی موسسه اعتباری که از طریق شرکت کارگزاری به آن تخصیص یافته در سهام خریداری شده، با موسسه اعتباری شریک می‌شود.


همچنین شرکت کارگزاری از یک طرف وکیل موسسه اعتباری و از سوی دیگر، وکیل شخص دریافت کننده تسهیلات (خریدار سهام) محسوب شده و می تواند به خرید و فروش سهام اقدام کند.


بر اساس این بخشنامه، اعطای تسهیلات به شرکت های کارگزاری در قالب قرارداد مرابحه نیز امکان پذیر است.


بر اساس این گزارش، با ابلاغ این بخشنامه، پیرو بخشنامه ۰۰/۵۷/با مورخ ۱۴۰۰/۰۳/۱۲ با موضوع اعظای تسهیات به شرکت‌های کارگزاری، سرمایه‌گذاری هلدینگ بانک مرکزی ج.ا.ا صادر شده است.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر
اینفوگرافیک
بیشتر