07 آذر 1401 - 18:48
رئیس سابق کانون صرافان در گفت‌وگو با ایبِنا:

سقف دریافت اسکناس ارز صرافی‌ها ۵۰ درصد بیشتر شد / تامین نیازهای واقعی در بازار توافقی

رئیس سابق کانون صرافان از افزایش سقف دریافت اسکناس ارز صرافی‌ها از بانک مرکزی خبر داد.
کد خبر : ۱۴۳۵۱۲

احمد لواسانی؛ رئیس سابق کانون صرافان در گفت‌وگو با خبرنگار ایبِنا با بیان اینکه میزان دریافت اسکناس ارزی که صرافی‌ها از بانک می‌گرفتند تاکنون ۱۰۰ هزار یورو بود و در تازه‌ترین تصمیم به ۱۵۰ هزار یورو افزایش یافته است، اظ‌هار کرد: این اقدام با هدف تامین بیشتر تقاضا‌ها در بازار رسمی و دسترسی بیشتر صرافی‌هاست.

 

وی تصریح کرد: صرافی‌ها می‌توانند از ارز صادرکنندگانی که خودشان به نرخ توافقی خریداری می‌کنند به هر سقفی که باشد، در واحد صنفی خود بفروشند و در این بخش هیچ سقف و محدودیتی وجود ندارد.

 

لواسانی تاکید کرد: تقاضا‌ها همواره در حال بررسی هستند تا بازار رسمی به مرور عمق بیشتری پیدا کند. ضمن اینکه هر زمان به سمت تک نرخی شدن ارز پیش برویم بازار‌ها عمق بیشتری پیدا می‌کند؛ اگر سعی کنیم اختلاف نرخ ارز در بازار‌های مختلف اعم از نیما و توافقی و غیررسمی را کاهش دهیم، حجم بازار هم بیشتر می‌شود.

 

رئیس سابق کانون صرافان همچنین با بیان اینکه منابع ارزی بانک مرکزی به وفور موجود است، اظهار کرد: این درخواست را داریم که بازار حواله توافقی هم مانند اسکناس توافقی راه اندازی شود. ضمن اینکه باتوجه به وفور منابع ارزی بانک مرکزی؛ تشکل‌ها و فعالان صنفی هم می‌توانند مانند افزایش سهمیه ارز دارندگان کارت بازرگانی، درخواست سرفصل جدید برای دریافت ارز به بانک مرکزی ارائه دهند.

 

وی گفت: سهمیه دارندگان کارت بازرگانی به ۶ هزار یورو افزایش پیدا کرده و ردیف جدیدی به نام کارت بازرگانی با نرخ توافقی برای ان‌ها در نظر گرفته شده است. این تصمیم نیز در راستای کاهش تقاضا‌ها در بازار غیررسمی است تا به بازار رسمی عمق بیشتری بدهد. 

نویسنده: زهرا طهرانی
ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر