تورم ترکیه نزولی شد

داده‌های رسمی نشان داد که قیمت‌های مصرف کننده نسبت به اوج ماه اکتبر کاهش یافته است.
کد خبر : ۱۴۳۸۳۱

به گزارش خبرنگار بین الملل ایبِنا به نقل از راشاتودی، داده‌های آژانس آمار دولتی TUIK نشان داد که تورم در ترکیه در ماه گذشته برای اولین بار از ماه می ۲۰۲۱ کاهش یافت. بر اساس این گزارش، قیمت مصرف کننده در ماه نوامبر ۸۴.۴ درصد افزایش سالانه داشت که نسبت به رکورد ۸۵.۵ درصدی ماه قبل کاهش یافت. قیمت‌ها از پایین‌ترین سطح سال گذشته ۱۶.۶ درصد افزایش یافته است. نورالدین نباتی وزیر دارایی در توییتر نوشت: همانطور که قبلاً در رسانه‌های مختلف اعلام کرده‌ایم، تورم را در مسیر نزولی هدایت کرده و اوج را پشت سر گذاشته‌ایم، مگر اینکه تحول غیرمنتظره جهانی رخ دهد.

 تورم امسال به بالاترین سطح در بیش از دو دهه گذشته رسید و این دولت در درجه اول، جهش جهانی قیمت مواد غذایی و انرژی را عامل این روند می‌دانست. واحد پول این کشور، لیر، ۴۴ درصد از ارزش خود را در سال گذشته کاهش داد و به یکی از بدترین ارز‌های جهان تبدیل شد.

ارزش لیر در سال ۲۰۲۲ تا کنون ۲۹ درصد کاهش یافته است. ماه گذشته، بانک مرکزی این کشور برای چهارمین بار متوالی نرخ بهره خود را مطابق با درخواست رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور این کشور کاهش داد. رهبر ترکیه بار‌ها مخالفت خود را با افزایش نرخ بهره اعلام کرده و ادعا کرده که افزایش نرخ بهره برخلاف آنچه عموم اقتصاددانان معتقدند، باعث تورم می‌شود.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر