خروج ارز از روسیه ۲۶ برابر شد

داده‌های بانک مرکزی روسیه نشان داد که ساکنان روسیه مقادیر بی‌سابقه‌ای را در طول سال به خارج از کشور ارسال کرده‌اند.
کد خبر : ۱۴۴۸۶۸

به گزارش خبرنگار بین‌الملل ایبِنا به نقل از راشاتودی، داده‌های منتشر شده در وب سایت بانک روسیه نشان داد که سپرده‌های ارزی جدید ساکنان روسیه در بانک‌های خارج از کشور در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۲ به رکورد ۱.۴۷ تریلیون روبل (۱۹.۹ میلیارد دلار) رسید.

به گفته این رگولاتور، انتقالات ارزی در مقایسه با سه ماهه قبل که به ۵۵۱ میلیارد روبل رسیده بود، تقریباً سه برابر شد که در مقایسه با همان سه ماهه سوم، زمانی که ساکنان روسیه تنها ۵۷ میلیارد روبل به حساب‌های خارج از کشور منتقل کردند، ۲۶ برابر افزایش یافت. پیش از این، بانک روسیه گزارش داده بود که از اول نوامبر، ساکنان نزدیک به ۴.۱۹ تریلیون روبل در حساب‌های خارجی نگه داشته اند. انتقالات کلی در هر سه فصل سال در بالاترین حد خود قرار داشت.

به گفته الویرا نابیولینا، رئیس بانک مرکزی روسیه، خروج ارز به خارج از کشور جای نگرانی ندارد. او گفت: بازگشت این وجوه به سیستم بانکی روسیه، بر حسب روبل، زمانی اتفاق می‌افتد که مردم به ثبات اقتصاد کلان و ثبات قیمت اعتماد کنند. در ماه مارس سال جاری، بانک روسیه برای حمایت از اقتصاد با سایه تحریم‌های غرب، با جلوگیری از خروج سرمایه، محدودیت‌هایی را برای انتقال افراد به بانک‌های خارجی اعمال کرد. در ابتدا، ساکنان مجاز بودند فقط تا سقف ۵۰۰۰ دلار در ماه به حساب‌های خود در خارج از کشور انتقال دهند، اما این سقف به تدریج به یک میلیون دلار افزایش یافت. این محدودیت‌ها تا ۳۱ مارس ۲۰۲۳ اعمال خواهند شد.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر