06 فروردين 1402 - 11:07
مدیرعامل بانک رسالت در گفتگو با ایبِنا:

پرداخت وام قرض الحسنه بدون کارمزد در بانک رسالت/ معوقات به کمتراز ۱.۵ درصد رسید

محمد حسین حسین‌زاده گفت: مهمترین پروژه بانک رسالت، وام قرض الحسنه بدون کارمزد است که از ابتدا سال ۱۴۰۲ پرداخت خواهد شد.
کد خبر : ۱۴۷۷۱۱

به گزارش ایبِنا، بانک قرض الحسنه رسالت برای سال آینده قصد دارد وام‌های خود را بدون کارمزد پرداخت کند. این بانک در سال‌جاری یک میلیون و ۳۰۰‌ هزار فقره وام به ارزش ۶۵‌ هزار میلیارد تومان پرداخت کرده است که میانگین وام‌های پرداختی ۵۰ میلیون تومان بوده است.


خبرنگار ایبِنا در این رابطه و دیگر موضوعات مربوط به بانک قرض الحسنه رسالت با محمد حسین حسین‌زاده، مدیرعامل این بانک به گفتگو پرداخته که در ادامه تقدیم می‌شود.


قرار است که بانک قرض الحسنه رسالت تسهیلات بدون کارمزد در نظر گیرد، در‌این خصوص و منطق بکارگیری آن را توضیح دهید؟
پاسخ ـ تطابق شرعی کارمزد یکی از مسائلی است که سال‌های سال مطرح بوده و ریشه آن هم بحث اقتصادی کار نیست، بلکه موضوع تطابق با فتوا و احکام شرع است. با این توصیف شورای محترم فقهی بانک مرکزی مدت‌ها بود که این موضوع را در دستور کار داشت و بیش ازیکسال درباره آن کار انجام شد و نهایتا در دو قالب به تصویب رسید.


این قالب‌ها به چه شکلی خواهد بود؟
مدل پیشنهادی بانک قرض الحسنه رسالت، یکی ازمدل‌ها بود. اصل موضوع این است که به جای کارمزد وام، کارمزد خدمات گرفته شود که زیاده بر قرض به حساب نیاید. به عبارتی سپرده گذاران بابت خدماتی که از بانک و یا موسسات متخصص در این موضوع می‌گیرند، هزینه‌ای را تقبل خواهند کرد.


به طور مثال چنانچه اعتبار سنجی شوند، هزینه این کار را پرداخت خواهند کرد یا هزینه‌ای بابت صدور کارت، چاپ یا حتی ارسال پستی آن دریافت می‌شود. برخی هزینه‌های خدماتی دیگر بانک را نیزمشتریان باید بپردازند، پس از طی این مراحل وام قرض الحسنه بدون کارمزد پرداخت خواهد شد.


مهمترین پروژه بانک قرض الحسنه رسالت همین وام قرض الحسنه بدون کارمزد است که از ابتدا سال ۱۴۰۲ پرداخت خواهد شد.


در ۱۱ ماهه سال ۱۴۰۱ چه میزان تسهیلات قرض الحسنه پرداخت شده و چه اندازه از آن به ازدواج تخصیص یافته است؟
مجموع وام‌های پرداخت شده از نظر تعدادی، نزدیک به یک میلیون و۳۰۰ هزار فقره بود که متوسط هر یک از آن‌ها ۵۰ میلیون تومان است. به این معنا؛ جمعا بالغ برحدود ۶۵ هزار میلیارد تومان وام پرداخت شده که در خصوص تسهیلات ازدواج و فرزند آوری باید مطرح کرد که تمام موارد ثبت نام شده در بانک قرض الحسنه رسالت، وام خود را دریافت کردند و تقریبا کسی در نوبت قرار ندارد. مجموع وام‌های ازدواج، حدود ۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان در قالب نزدیک به ۲۰ هزار فقره بوده است.


میزان معوقات قرض الحسنه رسالت چقدر است و دلیل کم بودن این معوقات نسبت به سایر بانک‌ها چیست؟
میزان معوقات زیر یک ونیم درصد است. یکی از دلایل این کاهش به متعهد بودن مردم در خصوص قسط قرض الحسنه برمی گردد. مسئله دیگر این است که وام‌های خرد، وام‌هایی به شمار می‌آیند که عمده مردم آن را دریافت می‌کنند، بنابراین قسط پایینی دارد و قاعدتا پرداخت آن چندان سخت نیست، ولی دلیل عمده آن همان متعهد بودن مردم دربازپرداخت وام قرض الحسنه‌ای است. بحث سوم هم به عدم درخواست ضامن ارتباط پیدا می‌کند. چند سالی است که بانک قرض الحسنه رسالت با اعتبارسنجی وام‌های خود را می‌پردازد و عموما هم با دریافت یک سفته الکترونیک کار را تمام می‌کند، البته یک بخش از کار به سامانه مرآت برمی گردد و اعتبار سنجی که توان بازپرداخت را ارزیابی می‌کند.


با توجه به اینکه بانک مرکزی چک الکترونیک را اجرا کرده و چند بانک به آن ملحق شده اند، نظر شما درباره چک الکترونیک و مزایا آن چیست؟
چک الکترونیک و سفته الکترونیک بسیار کارخوبی به خصوص برای عامه مردم است. این اتفاق در بانک قرض الحسنه رسالت هم روی داده و تست نرم افزار آن گرفته شده و به زودی در اختیار تمام مشتریان بانک قرض الحسنه رسالت قرار خواهد گرفت.

ارسال‌ نظر
ممد
Iran (Islamic Republic of)
۰۶ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۲:۳۱
۰
خیلی بانک خوبی است فقط این داشتن امتیاز و گردش حساب کار را خراب کرده
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۶ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۲:۵۷
۰
احسنت بر شما. کاش همه بانک ها مثل بانک رسالت بودند
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۶ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۳:۲۰
۰
خداوند متعال به حق این ایام ماه مبارک رمضان خیر دنیا و آخرت را به شما ارزانی داشته
و در این راه ثابت قدم باشید
ان شاءالله که بانک‌های دولتی یاد بگیرند و عمل کنند
سیاوش باطنی
Iran (Islamic Republic of)
۰۶ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۶:۲۷
۰
باسلام.وارزوی قبولی طاعات وعبادات بسیارعالی
مهدی الداغی
Iran (Islamic Republic of)
۰۶ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۷:۰۸
۰
سلام‌من بااین وام موافقیم
موسی
Iran (Islamic Republic of)
۰۷ فروردين ۱۴۰۲ - ۰۹:۵۵
۰
بانک رسالت واقعا عالیه ،،پنج ساله حساب دارم و وام میگیرم ،بهترین بانک توی ایران رسالت
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۷ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۴:۱۲
۰
سلام لطفا پرداخت تسریع بفرمایید
محمد جواد راحت
Iran (Islamic Republic of)
۱۲ فروردين ۱۴۰۲ - ۰۰:۰۹
۰
سلام تریک سال نو و قبولی طاعات خیلی کار شایسته و خدا پسندانه هست خداوند به شما وهمکاراتون طول باارزش عطا فرماید امام رضا پشت پناهتون باشد
فیلم و پخش زنده
بیشتر