03 مرداد 1402 - 17:47
وزیر جهاد کشاورزی اعلام‌کرد:

تهاتر نهاده‌های کشاورزی، مسیری هموار در افزایش تبادلات تجاری ایران و صربستان

وزیر جهاد کشاورزی گفت: در ایران آمادگی داریم از طریق تهاتر کود فسفاته را در ازای کود اوره از صربستان تهیه کنیم.
کد خبر : ۱۵۳۳۰۰

به گزارش ایبِنا از وزارت جهاد کشاورزی، «محمدعلی نیکبخت» در دیدار با «ولادیمیر اورلیچ» رئیس پارلمان صربستان و هیات همراه اظهار داشت: ایران و صربستان رابطه دوستانه تاریخی با هم داشته و دارند و ما تلاش می‌کنیم این رابطه مستحکم‌تر از گذشته در حوزه‌های اقتصادی و به ویژه کشاورزی گسترش یابد.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: ایران در یک موقعیت ممتاز جغرافیایی قرار دارد که می‌تواند نقش موثری در رابطه با اروپای شرقی به ویژه صربستان داشته باشد.

وی تصریح‌کرد: دولت ایران بر گسترش روابط با کشور‌های دوست تاکید دارد، ما تجربه خوبی در حوزه‌های مختلف کشاورزی داریم، در حوزه شیلات، آبزی‌پروری و صید و صیادی با توجه به دسترسی به آب‌های آزاد در عمان، خلیج‌فارس و دریای خزر در شمال موقعیت مناسبی داریم.

دعوت از سرمایه‌گذاران صربستان برای حوزه صیادی و آبزی‌پروری

نیکبخت با بیان اینکه بخش شیلات ایران یکی از بهترین حوزه‌ها برای سرمایه‌گذاری است، از سرمایه‌گذاران صربستان برای سرمایه‌گذاری در حوزه صیادی و آبزی‌پروری در ایران دعوت کرد.

وی اضافه‌کرد: علاوه بر آن تبادل تجربه بین ایران و صربستان در حوزه کشاورزی و علمی، برای هر دو کشور مفید خواهد بود.

وزیر جهاد کشاورزی ایران با بیان اینکه در برخی محصولات باغبانی رتبه نخست تا هشتم جهان را داریم، گفت: در میزان سطح زیر کشت پسته رتبه نخست و در تولید رتبه دوم را در جهان داریم، در خرما و انواع مرکبات هم رتبه‌دار هستیم و صادرات قابل توجهی داریم و می‌توانیم برای صادرات این محصولات به صربستان اقدام کنیم.

وی از وزیر کشاورزی صربستان برای حضور در ایران دعوت به عمل آورد و ادامه‌داد: در حوزه فرآوری محصولات کشاورزی و توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی، زمینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری در ایران وجود دارد.

نیکبخت تصریح‌کرد: باید به سمت عملیاتی کردن توافق‌های روسای جمهور دو کشور برویم، در این راستا اقداماتی انجام شده، اما کافی نیست و باید توسعه یابد.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: در تهیه نهاده‌های پایه مانند بذر فرصت خوبی است تا بتوانیم در زمینه علمی و تهیه بذور با هم تبادلات تجاری داشته باشیم.

وی در خصوص واردات کنجاله سویا و ذرت نیز گفت: آمادگی داریم نیاز ایران به کنجاله سویا، ذرت و گوشت را از طریق صربستان برطرف کنیم.

ضرورت افزایش حجم مبادلات تجاری بین دو کشور

«ولادیمیر اورلیچ» رئیس پارلمان صربستان در این دیدار اظهار داشت: رابطه دو کشور بر اساس احترام و منافع متقابل شکل گرفته است.

وی با بیان اینکه تحکیم روابط اراده بزرگی است که توسط نهاد‌های دولتی و خصوصی کشور ما اتخاذ شده است، ادامه‌داد: سیاست تحکیم و گسترش روابط توسط ریاست جمهوری و پارلمان صربستان دنبال می‌شود؛ همه تلاش ما متمرکز بر توافقات دو رئیس‌جمهور و سفر هیات پارلمانی صربستان تایید بر پیگیری این توافق است.

اورلیچ در زمینه مباحث مطرح شده در سفر وزیر خارجه ایران به صربستان گفت: گسترش همکاری‌ها در بخش کشاورزی از تاکیدات سفر وزیر خارجه ایران به صربستان است. همچنین در دیدار با وزیر کشاورزی صربستان در خصوص مبادلات تجاری گوشت، روغن و ذرت توافقاتی انجام شده است.

وی با تاکید بر گسترش تبادلات اقتصادی و کشاورزی با ایران عنوان کرد: یکی از این توافقات که در حال انجام بوده صادرات کود فسفاته به ایران است و ما در بخش‌های دیگر مانند شیلات، محصولات باغی و فرآوری هم آماده افزایش مبادلات هستیم.

رییس پارلمان صربستان افزود: منافع هر دو طرف ایجاب می‌کند حجم مبادلات تجاری دو کشور افزایش یابد که حجم بالایی از این تبادل کالا از بخش کشاورزی خواهد بود و سرمایه‌گذاری را برای هر دو طرف در پارلمان تایید خواهیم کرد.

وی ادامه‌داد: کمیسیون مشترک اقتصادی در آینده نزدیک برگزار خواهد شد که از مهمترین موارد این کمیسیون مباحث بخش کشاورزی است و ما موافق هستیم که فعالان اقتصادی در هر دو بخش دولتی و خصوصی در این زمینه‌ها فعال باشند.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر