30 مرداد 1402 - 11:40
در گفت‌وگو با ایبنا مطرح شد؛

ثبات در بازار ارز با اقدامات بانک مرکزی/ امکان تداوم کاهش قیمت‌ها وجود دارد

یک اقتصاددان گفت:اجرای سیاست تثبیت باعث آرامش و ثبات در بسیاری از بازار‌ها و قیمت برخی کالا‌ها شده که امکان تداوم آن وجود دارد.
کد خبر : ۱۵۴۱۸۹

عبدالمجید شیخی، اقتصاددان و استاد دانشگاه در گفت‌وگو با خبرنگار ایبِنا در خصوص اقدامات بانک مرکزی برای کنترل نرخ ارز به عنوان عامل موثر در تورم اظهار کرد: بانک مرکزی در چند ماه اخیر تلاش کرده با اجرای سیاست تثبیت و اقدامات تکمیلی نرخ ارز را در بازار به ثبات برساند.

وی افزود: این امر توانسته آرامش و ثبات را در بسیاری از بازار‌ها و کالا‌ها به همراه آورد لیکن بانک مرکزی باید توجه داشته باشد که سیاست‌های درونی و برونی اقتصاد کشورمان باید به گونه‌ای باشد که نرخ ارز به یکباره افزایشی نشود.

این کارشناس مسائل اقتصادی تصریح کرد: معتقدم بانک مرکزی می‌تواند نرخ ارز را هفته به هفته کاهش بدهد، چون در وضعیت فعلی نرخ ارز بالاتر از نرخ واقعی آن است که این امر می‌تواند به افت قیمت بازار سایر کالا‌ها و خدمات نیز بیانجامد.

شیخی در بخش دیگری از سخنان خود در خضوص کاهش نرخ رشد نقدینگی نیز اظهار کرد: رشد نقدینگی به خودی خود موضوع بدی نیست لکن زمانی می‌توانیم از مثبت بودن آن سخن به میان آوریم که حجم اقتصاد یک کشور بسیار گسترده باشد در نتیجه در شرایط کنونی به ویژه با افزایش شدید این متغیر پولی در سال‌های گذشته ، کاهش رشد نقدینگی به ۲۷.۵ درصد امر بسیار مثبتی تلقی می‌شود.

وی در ادامه بیان داشت: شروع کاهش نرخ رشد نقدینگی به آغاز دولت سیزدهم بر می‌گردد به طوری که با سیاست‌های دولت آیت‌الله رئیسی می‌توانیم بگوییم کم کم شاهد فعال‌تر شدن و زنده‌تر شدن بخش مولد در اقتصاد کشورمان هستیم.

این استاد دانشگاه افزود: هر چند که همچنان بخش زیادی از نقدینگی در اقتصاد کشورمان به دست غیرمولدهاست و می‌توان گفت غیرمولد‌ها بر مولد‌ها برتری دارند، ولی باید به سمت مهار تورم رفته و بتوانیم با سیاست‌های تشویقی و حمایتی از بخش مولد حمایت کرده تا غیرمولد‌ها از اقتصاد کشورمان ریشه کن شوند.

شیخی در خصوص راه‌های جلوگیری و مهار تورم افسارگسیخته در کشور گفت: بدون شک همین حمایت از بخش مولد اقتصاد کشور، مجوز دهی به کسب‌وکار‌های بیشتر از طریق درگاه ملی مجوز‌ها می‌توانند به این امر کمک شایانی کنند.

وی به افزایش ۴۳ درصدی صادرات نفت ایران در سال گذشته هم اشاره کرد و گفت: در وضعیت فعلی شاهد افزایش صادرات نفت هستیم، ضمن آن که باید بیشتر به سمت مبارزه با فرار مالیاتی حرکت کنیم تا نیاز به صادرات نفت که با تحریم‌ها روبرو است، کمتر شود، چون میزان فرار مالیاتی در حال حاضر ۷ برابر آمار ارائه شده فعلی است.

این اقتصاددان در پایان گفت: انتظار می‌رود با تلاش بیشتر دولت و بانک مرکزی، بهبود آمار تراز پرداخت‌ها و افزایش قابل توجه صادرات نفتی و غیرنفتی همزمان با کاهش نرخ رشد نقدینگی و تورم نسبت به سال‌های اخیر ادامه داشته باشد و شاهد تحقق رشد تولید و مهار تورم باشیم.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر