روسیه دومین شریک بزرگ تجاری چین می‌شود

مدیرعامل روس‌نفت گفت: مسکو در مسیر تبدیل شدن به بزرگترین شریک تجاری خارجی پکن پس از آمریکاست.
کد خبر : ۱۵۶۴۴۴

به گزارش ایبنا و به نقل از راشاتودی، ایگور سچین، مدیرعامل روس‌نفت، در همایش تجاری انرژی روسیه و چین در پکن تأکید کرد که مسکو در مسیر تبدیل شدن به بزرگترین شریک تجاری خارجی پکن پس از آمریکاست.

بر اساس این گزارش، چین در طول بیش از یک دهه اخیر، بزرگترین شریک تجاری روسیه بوده، اما عکس این موضوع صادق نبوده است.

در سال جاری میلادی، مسکو در فهرست شرکای خارجی پکن در رتبه چهارم قرار گرفت، اما افزایش تجارت دوجانبه طی امسال حکایت از تغییر در این رتبه بندی دارد.

 

مدیرعامل روس‌نفت گفت: اگر پویایی تجارت دوجانبه (مسکو و پکن) به همین شکل ادامه یابد، روسیه ممکن است در سال‌های آینده به دومین شریک تجاری بزرگ چین پس از ایالات متحده تبدیل شود.

 

سچین افزود که این اتفاق روسیه را بالاتر از ژاپن و کره جنوبی قرار می‌دهد چرا که هر دو کشور شاهد کاهش شدید تجارت دوجانبه خود با چین بوده‌اند.

 

وی همچنین تصریح کرد که حجم مبادلات تجاری بین روسیه و چین در 9 ماه اول سال 2023 نزدیک به 30 درصد افزایش یافته و به حدود 176 میلیارد دلار رسیده است.

 

سچین گفت: دلایل زیادی برای این باور وجود دارد که حجم مبادلات تجاری بین کشورهای ما در سال جاری از هدف 200 میلیارد دلار فراتر خواهد رفت.

 

وی در ادامه تأکید کرد که مجموع گردش مالی دو کشور در پنج سال گذشته به 660 میلیارد دلار رسیده است که انرژی بیش از 75 درصد از صادرات روسیه به چین را تشکیل می‌دهد.

 

رئیس شرکت روس‌نفت همچنین به تحریم های اعمال شده توسط کشورهای غربی که عمدتا روسیه و همچنین تا حدی شرکت‌های چینی به ویژه در حوزه فناوری را هدف قرار داده‌اند، اشاره کرد و گفت که چین و روسیه در حال حاضر مشغول "سازماندهی مجدد ساختاری اقتصاد (خود) تحت فشارهای خارجی فزاینمدیرعامل روس‌نفت گفت: اگر پویایی تجارت دوجانبه (مسکو و پکن) به همین شکل ادامه یابد، روسیه ممکن است در سال‌های آینده به دومین شریک تجاری بزرگ چین پس از ایالات متحده تبدیل شود.

سچین افزود که این اتفاق روسیه را بالاتر از ژاپن و کره جنوبی قرار می‌دهد چرا که هر دو کشور شاهد کاهش شدید تجارت دوجانبه خود با چین بوده‌اند.

وی همچنین تصریح کرد که حجم مبادلات تجاری بین روسیه و چین در ۹ ماه اول سال ۲۰۲۳ نزدیک به ۳۰ درصد افزایش یافته و به حدود ۱۷۶ میلیارد دلار رسیده است.

سچین گفت: دلایل زیادی برای این باور وجود دارد که حجم مبادلات تجاری بین کشور‌های ما در سال جاری از هدف ۲۰۰ میلیارد دلار فراتر خواهد رفت.

وی در ادامه تأکید کرد که مجموع گردش مالی دو کشور در پنج سال گذشته به ۶۶۰ میلیارد دلار رسیده است که انرژی بیش از ۷۵ درصد از صادرات روسیه به چین را تشکیل می‌دهد.

رئیس شرکت روس‌نفت همچنین به تحریم‌های اعمال شده توسط کشور‌های غربی که عمدتا روسیه و همچنین تا حدی شرکت‌های چینی به ویژه در حوزه فناوری را هدف قرار داده‌اند، اشاره کرد و گفت که چین و روسیه در حال حاضر مشغول "سازماندهی مجدد ساختاری اقتصاد (خود) تحت فشار‌های خارجی فزاینده" هستند.ده" هستند.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر