صادرات نفت آرژانتین متوقف می‌شود

صادرات نفت آرژانتین متوقف می‌شود
آرژانتین ممکن است صادرات نفت خام به خارج را برای تولیدکنندگان نفت ممنوع کند تا از عرضه داخلی کافی در کمبود سوخت اطمینان حاصل کند.
کد خبر : ۱۵۶۷۲۵

به گزارش ایبنا، این هشدار از سوی سرجیو ماسا، وزیر اقتصاد آرژانتین که برای انتخابات ریاست جمهوری هم نامزد شده، داده شده است.

طبق گزارش بلومبرگ، ماسا به رسانه‌ها گفت: اگر مسئله عرضه سوخت تا نیمه شب سه‌شنبه حل نشود، شرکت‌ها از روز چهارشنبه نمی‌توانند کشتی‌های صادراتی را ارسال کنند. نفت آرژانتین نخست به مردم آرژانتین تعلق دارد.

در این بین، رویترز به نقل از مقامات دولتی گزارش کرد این کمبود به زودی برطرف می‌شود و قرار است ۱۰ محموله سوخت وارداتی به زودی وارد کشور شود. فلاویا رویون، وزیر انرژی آرژانتین، به رسانه‌های محلی گفت توزیع سوخت چند روز طول می‌کشد، اما احتمالا مشکل کمبود را حل می‌کند.

کمبود سوخت در اوایل ماه میلادی جاری ظاهر شد و رسانه‌های محلی آن را به کمبود دلار نسبت دادند که مانع شده است دولت سوخت کافی وارد کند و باعث ایجاد صف‌های طولانی مقابل جایگاه‌های سوخت و تعطیلی جایگاه‌های فاقد سوخت شد.

وزیر انرژی آرژانتین این کمبود را به رشد گردشگر در هفته گذشته و شایعات افزایش قیمت سوخت پس از انتخابات ۹ نوامبر، نسبت داد و گفت: این شایعات باعث شد همه به دنبال پر کردن باک خودرویشان باشند.

شرکت‌های انرژی فعال در آرژانتین این موضوع را تائید و اعلام کردند این کمبود نتیجه تقاضای بیش از حد به دلیل انتظار مردم برای کمبود سوخت بوده است. شرکت‌هایی از جمله شرکت دولتی YPF، رایزن، ترافیگورا و اکسیون انرژی در بیانیه مشترکی اعلام کردند عرضه سوخت در روز‌های آینده، عادی خواهد شد.

بر اساس گزارش اویل پرایس، آرژانتین ۸۰ درصد از سوخت‌های مورد نیازش را تولید و باقی را وارد می‌کند. این کشور گرفتار تورم شدیدی است که نرخ آن، به ۱۴۰ درصد رسید و با تهدید رکود روبروست.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر
پربیننده ها