14 فروردين 1403 - 09:53
در گفت‌وگو با ایبنا مطرح شد؛

کاهش سرعت تورم در اقتصاد/ عده‌ای تورم سه رقمی برای دولت سیزدهم پیش‌بینی می‌کردند

یک نماینده مجلس گفت: عده‌ای تورم سه رقمی برای دولت سیزدهم پیش‌بینی می‌کردند و این در حالی است که سرعت تورم در کشور کند شده است.
کد خبر : ۱۶۱۴۵۹

حجت الاسلام محمد سبزی؛ نماینده مجلس شورای اسلامی به خبرنگار ایبنا گفت: واقعیت این است که سرعت و شتاب تورم در کشور کند شده است؛ اما کاهش سرعت و کم شدن شیب تورم به معنای صفر شدن آن نیست، بلکه شتاب و سرعت افزایش قیمت کالا‌ها بسیار کمتر از قبل شده است.

 

وی اظهار داشت: اگر بنا بود تورم در کشور به مانند سال‌های قبل ادامه پیدا کند ما امروز با تورم سه رقمی مواجه بودیم که ممکن بود جهش سنگینی داشته باشد.

 

سبزی خاطرنشان کرد: به همین خاطر بود که عده‌ای تورم سال‌های قبل را مبنای تحلیل‌های اقتصادی خود قرار می‌دادند و تورم سه رقمی را برای سال‌های عملکرد دولت سیزدهم پیش بینی می‌کردند.

 

نماینده مردم ساوه در مجلس شورای اسلامی افزود: خوشبختانه با سیاست‌های درست اقتصادی، شاهد کاهش محسوس ۳متغیر پولی تورم، نقدینگی و رشد پایه پولی در کشور هستیم که طبق آمار منتشر شده تورم نقطه به نقطه از ۵۵.۵ درصد در ابتدای سال گذشته به ۳۵.۸ درصد در بهمن ماه ۱۴۰۲ رسیده است.

 

کاهش رشد نقدینگی با عملکرد خوب بانک مرکزی رقم خورد

 

سبزی با تاکید براینکه با عملکرد خوب بانک مرکزی ما در یک سال گذشته شاهد کاهش رشد نقدینگی در کشور بودیم، اظهار کرد: در کنار کاهش رشد نقدینگی کاهش رشد پایه پولی را نیز در یک سال گذشته در کشور داشتیم که نتیجه آن کاهش تورم در جامعه بود.


نماینده مردم ساوه در مجلس شورای اسلامی گفت: این به معنای آن نیست که ما امروز در کشور تورم نداریم بلکه با عملکرد دولت و بانک مرکزی جلوی سرعت شتابان تورم در کشور گرفته شده است.


وی تصریح کرد: به عنوان مثال اگر بخواهیم رشد نقدینگی و تورم در جامعه را به سرعت یک خودرو تشبیه کنیم باید بگوییم اگر قیمت کالا‌ها تا پیش از این با سرعت ۲۰۰ کیلومتر حرکت می‌کرد امروز سرعت آن به ۱۰۰ کیلومتر کاهش یافته است.

سبزی گفت: این کاهش رشد تورم و مهار نقدینگی در جامعه نوید دهنده ثبات اقتصادی بیشتر در جامعه است و ما امیدواریم که در سایه این اقدامات، سال ۱۴۰۳ نیز سالی همراه با رونق، رشد تولید و ثبات بیشتر در قیمت کالا‌ها باشد.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر
اینفوگرافیک
بیشتر