28 بهمن 1396 - 17:24

راهنمای خرید اوراق گواهی سپرده ۲۰ درصدی

خرید اوراق گواهی سپرده یک روش مطمئن برای سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود چراکه علاوه بر ریسک بسیار کم از سود خوب و ضریب نقد شوندگی بسیار بالایی برخوردار است.
کد خبر : ۸۲۲۷۵
شعبه بانک سامان

به گزارش ایبِنا به نقل از روابط عمومی بانک سامان، برای خرید اوراق گواهی سپرده چه باید کرد؟ برای خرید اوراق گواهی سپرده کافی است با همراه داشتن اصل شناسنامه و کارت ملی خود به یکی از شعب بانک سامان  در سراسر کشور مراجعه کنید و پس از اعلام درخواستتان برای خرید اوراق، فرم‌های مربوطه را تکمیل کنید. اگر قبلاً در بانک سامان افتتاح حساب کرده‌اید نیازی به افتتاح حساب جدید برای واریز سود اوراق ندارید. اما اگر حسابی در بانک سامان ندارید باید علاوه بر فرم‌های خرید اوراق، یک‌بار هم فرم‌های مربوط به افتتاح حساب واریز سود اوراق را تکمیل کنید.


پول خرید اوراق را چطور واریز کنیم؟


اگر از قبل در سامان حساب دارید برای واریز مبلغ خرید اوراق می‌توانید پول خود را به آن حساب منتقل کنید و یا از دیگر منابع خود در بانک سامان، مبلغ خرید اوراق را جابه‌جا کنید. اما اگر می‌خواهید پولتان را از بانک دیگری به سامان منتقل کنید می‌توانید پس از افتتاح حساب، از چک بین‌بانکی یا سامانه ساتنا برای انتقال استفاده کنید.


همچنین اگر می‌خواهید مبلغ خرید اوراق را با چک عهده بانک سامان تأمین کنید کافی است آن را پشت‌نویسی کنید و آن را در اختیار کاربر شعبه قرار دهید تا به مبلغ دلخواه شما نسبت به عرضه اوراق اقدام شود.


ویژگی‌های اوراق گواهی سپرده چیست؟  • اوراق گواهی سپرده سامان بانام هستند و به همین دلیل ریسک‌های ناشی از گم‌شدن، سرقت و ... را به همراه ندارند.

  • این اوراق قابل‌انتقال به غیر هستند و به همین دلیل سهل المعامله هستند.

  • هر برگه اوراق گواهی سپرده سامان یک‌میلیون ریال معادل ۱۰۰ هزار تومان است بنابراین در صورت تمایل به فروش بخشی از آن در هر زمانی دیگر لازم نیست کل اوراق را بفروشید.

  • این اوراق معاف از مالیات هستند و از این نظر خرید این اوراق سرمایه‌گذاری‌ای است که شما در آن سود خالص دریافت می‌کنید.

  • سود قطعی این اوراق توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تضمین‌شده است و در هر ماه در زمان تعیین‌شده در هنگام خرید اوراق به‌حساب شما واریز می‌شود.

  • یک ویژگی مهم این اوراق گواهی سپرده، قابلیت وثیقه گذاری آن‌ها برای دریافت تسهیلات از بانک سامان است.


چه کسانی می‌توانند اوراق گواهی سپرده بخرند؟


خرید اوراق گواهی سپرده برای همه مشتریان حقیقی و حقوقی میسر و فرآیند انجام آن مشابه است.


اگر قصد فروش اوراق را داشتیم چه کنیم؟


این اوراق قابل بازخرید قبل از سررسید با نرخ سود ۱۴ درصد است که مشتری در صورت تمایل، با مراجعه به شعبه بانک و تکمیل فرم بازخرید می‌تواند آن را به بانک واگذار کند. در این صورت فقط صاحب اوراق با ارائه مدرک شناسایی معتبر و اصل رسید اوراق، حق بازخرید اوراق مربوطه در شعبه عامل بانک سامان را دارد. خوب است بدانید در صورت تمایل به فروش همه یا بخشی از اوراق قبل از ۳۰ روز از زمان خرید، هیچ سودی به شما تعلق نمی‌گیرد.


برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این اوراق می‌توانید به هریک از شعب بانک سامان در سراسر کشور مراجعه و با رئیس شعبه در این خصوص مشورت کنید یا با مرکز سامان ارتباط به شماره ۶۴۲۲-۰۲۱ تماس بگیرید.
ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر