یوروی دیجیتال

به گفته تحلیل‌گران مورگان استنلی ممکن است یوروی دیجیتال ۸ درصد از سپرده‌های بانک‌ها را از بین ببرد.

به گزارش ایبِنا به نقل از رویترز، طبق تخمین تحلیلگران مورگان استنلی، یوروی دیجیتال می تواند ۸ درصد از سپرده مشتری های بانک های منطقه یورو را از بین ببرد، اگرچه ممکن است این سهم در برخی از کشورهای کوچک تر بین این ۱۹ کشور به مراتب بیشتر باشد . انتظار می رود بانک مرکزی اروپا در ماه های آینده کار یوروی دیجیتال را تسریع کند و ممکن است چند سال دیگر به طور رسمی راه اندازی شود و به همین دلیل اقتصاددانان در حال بررسی پیامدهای احتمالی آن هستند. با توجه به اینکه ۹۰ درصد بانک های مرکزی جهان اکنون روی ارزهای دیجیتال کار می کنند، سوال اساسی این است که آیا آنها پولی را که در حال حاضر در حساب های بانکی بزرگ نگهداری می شود، خالی می کنند؟

تحلیلگران مورگان استنلی گفتند که تخمین آنها سناریویی است که در آن تمام شهروندان بالای ۱۵ سال منطقه یورو ۳۰۰۰ یورو (۳۶۳۷ دلار) را به کیف پول دیجیتالی که تحت کنترل بانک مرکزی اروپا است انتقال می دهند. این مبلغ توسط برخی از سیاست گذاران این بانک و کارشناسان بازار به عنوان حداکثر یا سقف مشخص شده است. این می تواند از نظر تئوری سپرده های منطقه یورو را که به عنوان سپرده های مشارکت های خانگی و غیر مالی تعریف می شوند، ۸ درصد یا به ارزش ۸۷۳ میلیارد یورو کاهش دهد.

میانگین ​​نسبت وام به سپرده (LDR) بانک های منطقه یورو از ۹۷ درصد به ۱۰۵ درصد افزایش می یابد ، اگرچه بانک ها به سختی متوجه این موضوع می شوند زیرا این نسبت در اواخر سال ۲۰۱۹ در ۱۰۵ درصد بود قبل از اینکه ویروس کرونا باعث افزایش پس انداز شود. با این حال، بانک ها در کشورهای کوچکتر، به ویژه لتونی، لیتوانی، استونی، اسلواکی، اسلوونی و یونان، می توانند بیش از حد متوسط ​​تحت تأثیر قرار گیرند. تبدیل ۳۰۰۰ یورو سپرده در این کشورها معادل تبدیل ۱۷ تا ۳۰ درصد از کل سپرده ها و ۲۲ تا ۵۱ درصد از کل سپرده خانوار ها خواهد بود.

تغییر این حجم بالا از سپرده ها بعید است. با فرض اینکه مردم مایل به تبدیل بیش از ۱۲ درصد از سپرده های خود، یعنی مبلغ ۳۰۰۰ یورو برای منطقه یورو، بنابراین تأثیر در کل سپرده های بانکی حتی در کشور یونان بیش از ۱۰ درصد نخواهد بود. ممکن است هنوز، میانگین ​​۸ درصد محافظه کارانه به نظر برسد. هفته گذشته مقاله ای از بانک انگلیس سناریویی را الگوبرداری کرد که طبق آن یک پنجم پول فعلی سپرده های خرده فروشی در بانک های انگلیس به انواع جدید ارز دیجیتال یا ارز دیجیتال بانک مرکزی CBDC اختصاص داده می شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =