• ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۱
  • کد خبر: 126699
تورم

مرکز آمار ایران اعلام کرد:‌ نرخ تورم تولیدکننده در فصل بهار ١٤٠٠ نسبت به دوره مشابه سال قبل به ۶۰.۴ درصد رسید که نسبت به همین اطلاع در فصل قبل (٤٦.٧)، ١٣.٧ واحد درصد افزایش داشته است.

به گزارش ایبِنا، گزارش شاخص قیمت تولیدکننده در ایران در فصل بهار منتشر شد که در آن بخش کمترین و بیشترین تورم فصلی مشخص شد. در فصل بهار کم‌ترین تورم فصلی تولیدکننده مربوط به بخش تولید، انتقال و توزیع برق (١,٣ درصد) و بیش‌ترین تورم فصلی مربـوط به بخش معدن (٣٨,٧ درصد) بوده است.

تورم فصلی

براساس گزارش فوق، تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده کل کشور نسبت به فصل قبل (تورم فصلی) در فصل بهار ١٤٠٠ به ١٠,١ درصد رسید که در مقایسه با همین اطلاع در فصـل قبل (٩.٨) ٠.٣ واحد درصـد افزایش داشته است. در این فصل کم­ترین تورم فصلی تولیدکننده مربوط به بخش تولید، انتقال و توزیع برق (١.٣ درصد) و بیش­ترین تورم فصلی مربـوط به بخش معدن (٣٨.٧ درصد) بوده است.

تورم نقطه به نقطه

همچنین تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده کل کشور نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) در فصل بهار ١٤٠٠ به ٧٣,٠ درصد رسید که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل (٦٧.٥) ٥.٥ واحد درصد افزایش داشته است. به عبارتی، میانگین قیمت دریافتی توسط تولیدکنندگان به ازای تولید کالاها و خدماتشان در داخل کشور، در فصل بهار ١٤٠٠ نسبت به فصل بهار سال ١٣٩٩، ٧٣.٠ درصد افزایش دارد. در میان بخش­ های مختلف تولیدی کم­ترین نرخ تورم مربوط به بخش تولید، انتقال و توزیع برق (٣٢.١ درصد) و بیش­ترین نرخ تورم مربوط به بخش معدن (١٥٤.١ درصد) می­ باشد.

تورم سالانه

تغییرات میانگین شاخص کل قیمت تولیدکننده در چهار فصل منتهی به فصل بهار ١٤٠٠ نسبت به دوره مشابه در سال قبل به ٦٠,٤ درصد رسید که نسبت به همین اطلاع در فصل قبل (٤٦.٧) ١٣.٧ واحد درصد افزایش داشته است. در فصل مورد بررسی، در میان بخش­ های اصلی تولیدی در کشـور، کم­ترین تورم سالانه مربوط به بخش خدمات (٤٢.٠ درصد) و بیش­ترین آن مربوط به بخش معـدن (١١٢.٣ درصد) است.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =