• ۳ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۶
  • خبرنگار: faraji
  • کد خبر: 131446
قالیباف

رئیس مجلس با اشاره به تصمیم نهاد قانونگذاری برای قطع وابستگی بودجه به نفت،‌ گفت: مجلس مصمم است هزینه جاری توسط وزارت اقتصاد از درآمدهای گمرک و مالیات تأمین شود و درآمد انفال از جمله نفت، توسط سازمان برنامه صرف زیرساخت‌ها شود.

به گزارش ایبِنا، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس با انتشار پستی در توئیتر، از عزم مجلس برای اصلاح ساختار اقتصادی کشور و جداسازی تدریجی بودجه از نفت، خبر داد.

وی در این رشته توئیت نوشته است:

«تأکید رهبر معظم انقلاب بر صرف درآمدهای نفتی ناشی از افزایش شدید قیمت نفت در زیرساخت ها، نشان داد تصمیم مجلس برای اصلاح مبنایی ساختار بودجه و تفکیک متولیان بودجه های عمرانی و جاری تصمیم دقیقی بوده است.

مجلس مصمم است هزینه جاری توسط وزارت اقتصاد از درآمدهای گمرک و مالیات تأمین شود و درآمد انفال از جمله نفت، توسط سازمان برنامه صرف زیرساخت‌ها شود. البته در گام های اول بهتر است از مولدسازی دارایی های دولت برای جبران کسری هزینه جاری استفاده شود.

با این تکلیف، نفت به تدریج از بودجه جاری کشور جدا خواهد شد و عملا بودجه بدون وابستگی به نفت محقق می‌شود و آسیب‌پذیری شاخص‌های اقتصادی نسبت به تغییرات قیمت جهانی نفت، به صفر میل خواهد کرد.

رسیدن به این هدف غایی باید در برنامه هفتم توسعه و بودجه های سنواتی سال های آینده تکمیل شود».

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =