25 خرداد 1401 - 08:00
عضو کمیسیون اقتصادی در گفتگو با ایبِنا:

دستورالعمل ارزی بانک مرکزی به ثبات بازار منجر می‌شود

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: مجوز خرید توافقی ارز صادرکنندگان توسط صرافی‌ها در کنترل نرخ ارز تاثیر خواهد داشت زیرا تلاطم بازار و نوسانات قیمتی با دستور برطرف نشده و نمی‌شود، این حرکت جدید بانک مرکزی قطعا به ثبات بازار می‌انجامد.
کد خبر : ۱۳۳۵۴۶
علی رضایی

علی رضایی؛ عضو کمیسیون اقتصادی و نماینده مردم کنگاور، صحنه و هرسین درباره دستورالعمل جدید بانک مرکزی مبنی بر "مجوز خرید توافقی ارز صادرکنندگان توسط صرافی‌ها" به خبرنگار ایبِنا گفت: مجوز خرید توافقی ارز صادرکنندگان توسط صرافی‌ها و کارهای مشابه در این زمینه در کنار اینکه بر بازار ارز تاثیر خواهد داشت، مشوقی هم برای صادرکننده به حساب می آید.  


وی دراین رابطه اضافه کرد: صادرکننده از این طریق اطمینان پیدا می کند فعالیت اقتصادی‌ش به ثبات رسیده و دارای پشتوانه است، برای فعال اقتصادی هم هیچ پشتوانه ای بهتر از بانک مرکزی نیست زیرا با اعتماد و اطمینان از سیاست های درست بانک مرکزی آرامش در بازار ایجاد می شود و مردم تکلیف خود را حداقل تا شش ماه آینده می دانند.


این عضو کمیسیون اقتصادی در این رابطه اظهار داشت: مجوز خرید توافقی ارز صادرکنندگان توسط صرافی‌ها در کنترل نرخ ارز تاثیر خواهد داشت زیرا تلاطم بازار و نوسانات قیمتی با دستور برطرف نشده و نمی شود، این حرکت جدید بانک مرکزی قطعا به ثبات بازار می انجامد. باید اجازه داد تا نظام عرضه و تقاضا قیمت را تعیین کند و نباید با قیمت های دستوری به دنبال حل مشکل رفت. 


رضایی در ادامه بیان کرد: تصمیم جدید بانک مرکزی به کارشناسی بیشتری نیاز دارد، ولی در کل می تواند بر قیمت تاثیر بگذارد زیرا در غیر این صورت ماهیت کار زیر سوال می رود. همه باید به کمک آیند که این دستورالعمل ساختارمند شود و هر روز تغییرات به وجود نیاید تا شاهد ثبات در بازار ارز باشیم و در نتیجه آن تولیدکننده، وارد کننده یا صادرکننده هم بتواند برای کارهای خود برنامه ریزی کند.  

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر