13 دی 1401 - 11:07
تثبیت نرخ نیما در ۲۸۵۰۰ تومان؛

لنگری که بازار ارز را کنترل می‌کند

یک کارشناس اقتصادی گفت: تثبیت نرخ نیما می‌تواند به عنوان یک لنگر اسمی در مدیریت بازار ارز به سیاست‌گذار و بانک مرکزی کمک کند.
کد خبر : ۱۴۴۹۷۴

یحیی لطفی نیا؛ کارشناس امور اقتصادی در گفتگو با خبرنگار ایبِنا، بیان کرد: با تغییر رئیس کل بانک مرکزی سیاست تثبیت نرخ ارز کالا‌های اساسی، مواد اولیه و تجهیزات تولید در قیمت ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام شد.

 

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: سیاست تثبیت ارز در ادامه توسط معاون اول رئیس جمهور به عنوان یک سیاست حمایتی از تامین معیشت مردم به مدت دو سال بیان شد در کنار الزامات اجرای موفقیت آمیز این طرح در ارتباط با تامین معیشت مردم و جلوگیری از شُک‌های بیرونی باید به دو نکته مثبت دیگر در رابطه با اثرگذاری این سیاست اشاره کنیم.

 

لطفی نیا در رابطه با مزایای تثبیت نرخ ارز گفت: این سیاست در بازار ارز می‌تواند به عنوان یک لنگر اسمی در مدیریت بازار ارز به سیاست‌گذار و بانک مرکزی کمک کند.

 

وی ادامه داد: تثبت نرخ ارز برای بازار کالا‌های اساسی نیز دارای فوایدی است، چون زمانی که با یک نرخ ارز ثابت تخصیص ارز انجام دهیم دیگر شاهد شُک قیمتی برای کالا‌های اساسی از محل تغییر قیمت ارز نخواهیم بود، همچنین لازم است رصد زنجیره به منظور دسترسی مصرف‌کننده به کالا بر اساس قیمت مصوب دنبال شود.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر