06 بهمن 1401 - 15:57

روند نرخ ارز نزولی شد

کارشناس اقتصادی گفت: با اجرای سیاست ارزی جدید بانک مرکزی نه‌تنها روند صعودی نرخ ارز متوقف شده، بلکه روند نزولی به خود گرفته است.
کد خبر : ۱۴۵۹۶۶

به گزارش ایبِنا، طی هفته‌های گذشته بازار ارز و طلا شاهد التهابات و نوسانات زیادی بود و قیمت‌ها در این بازار به افزایش یافت تا اینکه رئیس جدید بانک مرکزی با هدف کنترل بازار وارد میدان شد.

چهارم و پنجم بهمن ماه سرآغاز اجرای سیاست‌های جدید رئیس کل بانک مرکزی برای کنترل و کاهش التهابات بازار ارز بود.

محمدرضا فرزین که تثبیت بازار ارز را سرلوحه کار خود قرار داده بود در گام اول سقف فروش ارز صرافی‌ها به متقاضیان را از ۲ هزار دلار به پنج هزار یورو افزایش داد و اعلام کرد که صرافی‌ها می‌توانند بدون محدودیت به خرید و فروش ارز بپردازند.

در ادامه با انتشار خبری در فضای مجاز از حذف نرخ ارز توافقی خبر داد و اعلام کرد: بانک مرکزی با حذف دلار توافقی به دنبال برچیدن «رانت به وجود آمده» بوده است. از این به بعد از تمامی صرافی‌ها بدون انجام ثبت‌نام، ارز خود را دریافت کنید؛ به نرخ تابلو، بدون صف.

واکنش بازار به سیاست‌های ارزی رئیس کل بانک مرکزی ریزش قیمت‌ها بود و به نظر بسیاری از کارشناسان این روند در روز‌های آینده نیز ادامه خواهد داشت.

مجید شاکری کارشناس اقتصادی در این زمینه گفت: تا زمانی که بانک مرکزی ارز را با نرخ کمتر از بازار آزاد عرضه کند در عمل غائب بازار است.

وی افزود: با اقدام جدیدی که در بازار متشکل ارزی ایجاد شد و سقف عرضه ارز به پنج هزار یورو افزایش یافت و نرخ‌ها بر اساس نرخ تابلو اعلام شد، در عمل مکانیسم بازاری برای اتصال بازار متشکل به بازار آزاد ایجاد شد و بانک مرکزی به بازار ارز بازگشت.

شاکری تصریح کرد: در سیاست جدید روند صعودی پیشین نرخ ارز نه تنها متوقف شد، حتی شکل نزولی هم گرفت؛ البته به لحاظ فنی باید منتظر بمانیم تا نقطه اجرا کامل شود.

وی اظهار داشت: منطق مکانیسم جدید مبتنی بر سیستم حراج هلندی است و بانک مرکزی تنها حراج‌کننده در بازار متشکل است و صرافی‌ها قیمت‌گذاری می‌کنند و میانه قیمت را بانک مرکزی عرضه خواهد کرد؛ در چنین شرایطی عرضه‌های اسکناس با روند بهتری مواجه هستیم.

این کارشناس اقتصادی با انتقاد از شیوه‌های گذشته در مدیریت بازار ارز گفت: در شرایطی که بانک مرکزی با قیمت‌های کمتر از بازار آزاد در بازار ارز ورود کند، حتی اگر میلیون‌ها دلار هم ارز به بازار تزریق کند اثری بر قیمت ارز نخواهد داشت.

وی تاکید کرد: ذات اقدام انجام شده تلاش درستی برای کاهش نوسان نرخ ارز در میان مدت است.

شاکری گفت: رساندن قیمت اسکناس صرافی ملی به بازار آزاد، بخشی از فرآیند کاهش نرخ بازار آزاد است.

این کارشناس اقتصادی بیان کرد: افزایش نرخ ارز فروشی بانک مرکزی، بخشی از فرایند تثبیت است، چراکه تثبیت نرخ بازار در واقع فاصله زیاد نرخ تثبیتی و بازار آزاد است و آثار آن نیز طی دیروز و امروز نمایان است؛ اما باز هم باید منتظر ماند تا مکانیسم به طور کامل اجرا شود و سپس نتیجه را بررسی کرد.

 

منبع: ایرنا

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر