27 اسفند 1401 - 10:05
استاد دانشگاه تربیت مدرس در گفتگو با ایبِنا عنوان کرد؛

 اقدامات بانک مرکزی در جهت کنترل بازار ارز/ نرخ ارز با راه‌اندازی مرکز مبادله ایران تثبیت شد

یک استاد دانشگاه گفت: مجموعه سیاست‌های بانک مرکزی در جهت کنترل نرخ ارز مثبت است.
کد خبر : ۱۴۷۸۳۰

مرتضی عزتی؛ اقتصاددان و استاد دانشگاه تربیت مدرس در گفتگو با خبرنگار ایبِنا، در رابطه با ریزش قیمت دلار گفت: بازار ارز در روزهای گذشته ریزش شدیدی داشت که این ریزش ضرر سنگینی را به خریداران تحمیل کرد.

 

وی افزود: رئیس جدید بانک مرکزی مسائل پولی و بانکی را بهتر می‌داند، البته همه چیز در دست بانک مرکزی نیست به عنوان مثال اتفاق مثبت سیاسی مانند اخبار در رابطه با بهبود ارتباطات منطقه‌ای مانند خبر عربستان و یا ارتباط با چین و توافقات برجام باعث کاهش نرخ ارز می‌شود.

 

استاد دانشگاه تربیت مدرس تصریح کرد: در صورتی که اقتصاد با ثبات باشد نباید نرخ ارز بالای ۴۰ هزار تومان قرار بگیرد، بلکه مسائل حاشیه‌ای، تلاطم، شُک‌ها و انتظارات غیر منطقی و نزدیکی به سال نو موجب بالا رفتن قیمت دلار شد، اگر تلاطمی در بازار رخ نمی‌داد با وضعیت اقتصاد ایران در مدت کوتاه نرخ ارز این میزان نوسان نداشت.

 

این اقتصاددان با اشاره به این که تامین نیاز‌های ارزی در مرکز مبادله یکی از فاکتور‌های کاهش قیمت ارز است؛ گفت تامین ارز در مرکز مبادله نشان می‌دهد که بانک مرکزی به دنبال حفظ نرخ ارز در نرخ‌های تعادلی است که این امر باعث می‌شود نرخ در بازار به سمت نرخ حفظ شده یا همان تعادلی حرکت کند.

 

وی ادامه داد: بانک مرکزی بازار ارز را رها نکرد و راه اندازی مرکز مبادله ارز و طلا به معنی ایستادن بانک مرکزی روی نرخی منطقی است، بنابراین وجود این مرکز به شرط عمل به تعهدات و اغنای نیاز‌های بازار مثبت است، مرکز مبادله می‌تواند به تثبیت نرخ ارز کمک کند.

 

 

برداشتن محدودیت خرید و فروش ارز در صرافی‌ها سیگنال مثبت به بازار می‌دهد

 

عزتی در پاسخ به این پرسش که برداشتن محدودیت خرید و فروش ارز در صرافی‌ها چه نقشی در کاهش قیمت دلار دارد؟ تصریح کرد: باز بودن دست صرافی‌ها برای مبادله بیان‌گر این است که بانک مرکزی احساس قدرت می‌کند و می‌داند که توانایی برآورده کردن نیاز‌ها را در این سیستم دارد، اگر این عامل را در کنار سایر عوامل مانند حفظ نرخ در مرکز مبادله ایران نه به معنای دستوری بلکه به معنی باز بودن دست برای مبادله بدانیم می‌تواند نشانه‌های خوبی به بازار بدهد، همچنین اگر احساس قدرت بانک مرکزی به بازار منتقل شود باعث تثبیت نرخ خواهد شد.

 

با افزایش عرضه ارز غیر دولتی، دلار کاهشی می‌شود

 

وی با اشاره به عرضه ارز پتروشیمی‌ها در شبکه‌ صرافی‌ها بیان کرد: بازاری وجود دارد که شبه کالایی تحت عنوان ارز در آن عرضه می‌شود هر چه در شرایط تورمی عرضه ارز افزایش پیدا کند، بهتر است، بنابراین هر چه عرضه ارز غیر دولتی که در دست بانک مرکزی نیست افزایش پیدا کند قیمت ارز کاهشی می‌شود یا کمتر افزایش پیدا می‌کند.

 

این استاد دانشگاه در پایان تاکید کرد: مثبت بودن عوامل اقتصادی و سیاسی در کنار هم باعث حرکت نرخ ارز به سمت پایین می‌شود، در کل مجموعه سیاست‌های بانک مرکزی مثبت بوده، اما این به این معنی نیست که این سیاست‌ها تمامی مشکلات را حل می‌کند بلکه عوامل خارج از دست بانک مرکزی نیز اثر خود را خواهد داشت.

نویسنده: احسان اشراقیان
ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر
اینفوگرافیک
بیشتر